Farmakoterapia

Psychiatra to lekarz medycyny, który diagnozuje i leczy choroby i zaburzenia psychiczne przy pomocy odpowiednio dobranych leków. Zdarza się, że optymalny dobór farmaceutyków wymaga zlecenia dodatkowych badań, np. analizy krwi.

Z uwagi na przygotowanie medyczne lekarz psychiatra ocenia zdrowie psychiczne w kontekście pracy układu nerwowego, hormonalnego, krążeniowego, oddechowego. Dzięki temu może stwierdzić, jakie jest podłoże zgłaszanych objawów – czy psychogenne czy też somatogenne (wynikające ze schorzenia cielesnego). Dla przykładu niedoczynność tarczycy wywołuje symptomy depresyjne, takie jak brak chęci do życia, obniżenie nastroju, spadek libido, zaburzenia koncentracji, nadmierna senność. Wówczas w pierwszej kolejności Pacjent wymaga pomocy endokrynologicznej, a następnie psychiatrycznej.

Ważne, żeby zdać sobie sprawę, że choć istnieje wiele objawów psychicznych, które nie wymagają bezwzględnie interwencji psychiatrycznej, to są jednak choroby, w których leczeniu psychiatra jest niezastąpiony (np. schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, depresja o ciężkim przebiegu). W ich przypadku po ustabilizowaniu stanu Pacjenta przy pomocy medykamentów, do leczenia może włączyć się psychoterapeuta.

Close Menu