Uzależnienia
Oferta leczenia skierowana jest do osób uzależnionych od substancji (alkohol, narkotyki, leki) oraz czynności (np. hazard, gry komputerowe, zakupoholizm, pracoholizm, uzależnienie od seksu, pornografii).
Rozpoznawanie uzależnienia odbywa się na podstawie obecności objawów osiowych, do których zaliczamy:
- Silne pragnienie lub poczucie przymusu picia, zażywania, grania, zakupów, itp., rozumiane jako natrętna potrzeba realizacji uzależnienia (głód substancji lub określonego zachowania).
- Upośledzenie zdolności kontrolowania zachowań związanych z uzależnieniem – trudności w powstrzymywaniu się od realizacji uzależnienia, utrata kontroli nad długością trwania zażywania substancji/realizowania czynności oraz sytuacjami, w jakich dochodzi do oddawania się uzależnieniu.
- Objawy zespołu abstynencyjnego w sytuacji ograniczenia lub przerywania zażywania substancji/wykonywania czynności (drżenie mięśniowe, padaczka, znaczne przyspieszenie akcji serca, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, biegunka, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, bezsenność, nastrój drażliwy lub obniżony, niepokój, lęk w krańcowej postaci, majaczenie). Picie/zażywanie/ granie w celu łagodzenia objawów zespołu abstynencyjnego.
- Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja na substancję/intensywność czynności. Na przykładzie uzależnienia od alkoholu można zilustrować ten objaw w ten sposób, że ta sama dawka alkoholu nie przynosi już oczekiwanego efektu, w związku z czym alkoholik zaczyna spożywać coraz większe jego dawki. Wraz z rozwojem choroby alkoholowej może dojść do obniżenia tolerancji na alkohol – wycieńczenie organizmu powoduje, że ta sama dawka, która wcześniej nie powodowała upicia się, teraz do tego prowadzi.
- Koncentracja życia wokół uzależnienia kosztem innych zainteresowań i obowiązków.
- Uporczywe realizowanie uzależnienia mimo wiedzy o jego szkodliwości dla zdrowia i oczywistych dowodów występowania niekorzystnych następstw rodzinnych, społecznych, finansowych itp.
Wystąpienie co najmniej trzech z powyższych objawów w ciągu minionego roku pozwala zdiagnozować uzależnienie i wymaga profesjonalnej konsultacji. Uzależnienie jest chorobą, którą można leczyć.