Psychoterapia, psycholog dziecięcy Radom
Profesjonalny psycholog dziecięcy w Radomiu
Dzieci, tak jak dorośli, mogą doświadczać trudności emocjonalnych i psychologicznych. Jeśli czujesz, że Twoja pociecha potrzebuje pomocy specjalisty, to możesz skorzystać z usług psychologia dziecięcego w naszej Klinice w Radomiu. Specjalizujemy się w obszarach, takich jak lęki, problemy ze snem, agresja, problemy szkolne, problemy z rówieśnikami, a także wielu innych kwestii związanych z psychiką, które dotykają najmłodszych.
Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z psychologiem dziecięcym?
W naszej Klinice Psychoterapii w Radomiu stawiamy na indywidualne podejście do każdego dziecka. Nasi psychologowie i psychiatrzy mają doświadczenie w pracy z młodymi Pacjentami, dlatego są w stanie tworzyć plany terapeutyczne dostosowane do konkretnej sytuacji, biorąc pod uwagę nie tylko symptomy, ale też otoczenie, w którym dziecko funkcjonuje. Jesteśmy przekonani, że nasza holistyczna metoda pozwala na pełny i skuteczny rozwój psychiczny każdego dziecka i skuteczne leczenie pojawiających się zaburzeń.
Na czym polega psychoterapia dziecięca?
Współpraca z psychologiem dziecięcym różni się od leczenia przewidzianego dla dorosłych czy psychoterapii młodzieży. Polega na swobodnej, niekierowanej zabawie, podczas której mały Pacjent za pośrednictwem różnych form ekspresji (np. rysunku, tańca, bawienia się różnymi przedmiotami, rozmowy, odgrywania ról, układania itp.) przekazuje psychoterapeucie istotne dla niego sprawy i związane z nimi emocje. Takie wykorzystanie naturalnych zainteresowań dziecka oraz regularność kontaktu z psychoterapeutą pozwalająca zbudować poczucie bezpieczeństwa i zaufania, sprzyjają rozwiązaniu trudności, które blokują prawidłowy rozwój małego Pacjenta.
Psychoterapia dzieci to proces, który wymaga zaangażowania rodziców/opiekunów. Konsultacje z nimi są nieodłącznym elementem procesu leczenia dziecka. Umożliwiają dorosłym lepsze zrozumienie świata wewnętrznego małego Pacjenta, a co za tym idzie bardziej adekwatne dopasowanie komunikacji i opieki do jego potrzeb i ograniczeń, wsparcie jego rozwoju.
Kiedy warto zdecydować się na konsultację?
Wielu rodziców zastanawia się, czy zachowanie ich dziecka kwalifikuje je do udziału w psychoterapii. Ofertę leczenia pod okiem wykwalifikowanego psychologa dziecięcego w Radomiu kierujemy do małych Pacjentów, którzy cierpią m.in. z powodu:
- trudności szkolnych (np. unikanie chodzenia do szkoły, konflikty rówieśnicze, izolacja społeczna, kłopoty z przyswajaniem wiedzy),
- apatii, znacznego zmniejszenia lub utraty zainteresowania aktywnościami, które wcześniej były źródłem przyjemności i radości,
- wybuchowości, zachowań agresywnych, impulsywności, niecierpliwości, nadpobudliwości, pogorszenia koncentracji,
- lękliwości, wycofania, zamykania się w sobie, unikania rozmów, kontaktu z otoczeniem,
- moczenia się mimowolnego, zanieczyszczania się, zaparć na tle emocjonalnym,
- zachowań autoagresywnych (np. bicie się po głowie, wyrywanie włosów, niszczenie własnych zabawek),
- trudności w relacjach interpersonalnych (np. nieśmiałość, brak asertywności, bierność i uległość, unikanie konfrontacji i wyrażania własnego zdania, doświadczanie przemocy w grupie rówieśniczej, odrzucenie przez grupę rówieśniczą, wycofanie z grupy, konfliktowość, problematyczne relacje z rodzeństwem i/lub rodzicami, przystosowywanie się „za wszelką cenę”),
- zaburzeń emocjonalnych (np. utrzymujący się smutek, płaczliwość, drażliwość, zmienność nastroju),
- fobii i innych zaburzeń lękowych,
- natręctw,
- tików,
- mutyzmu,
- niewyjaśnionych bólów głowy, brzucha, kołatania serca,
- problemów ze snem (np. krótki, płytki sen wrażliwy na bodźce z otoczenia, nawracające koszmary nocne),
- urazów psychicznych (np. wypadki, przebyta choroba somatyczna, doświadczenie przemocy) i trudnych sytuacji życiowych (np. brak kontaktu z jednym z rodziców, rozwód rodziców, konflikt rodzinny, alkoholizm w rodzinie),
- zaburzeń jedzenia (np. odmawianie jedzenia, jedzenie wybiórcze),
- trudności z nazywaniem, rozumieniem, regulowaniem emocji, rozpoznawaniem własnych potrzeb,
- zaniżonej samooceny, braku wiary we własne możliwości,
- zachowań nieadekwatnych do wieku rozwojowego,
- nadmiernego lęku separacyjnego.
Wsparcie dla całej rodziny
Rozumiemy, jak bardzo na rozwój psychiczny dziecka wpływają relacje domowe. Dlatego w naszej ofercie, oprócz indywidualnych i grupowych psychoterapii dla dorosłych, dzieci i młodzieży znajduje się również terapia par i rodzinna. Wierzymy, że zdrowe i szczęśliwe relacje w rodzinie są jednym z kluczowych czynników wpływających na dobrostan i prawidłowy rozwój dzieci. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących prowadzonych przez nas terapii zapraszamy do kontaktu.