Psychoterapia integracyjna
Psychoterapia integracyjna
Nurt integracyjny, zwany też eklektycznym lub integratywnym, stanowi połączenie różnych elementów terapii psychodynamicznej, systemowej, poznawczo – behawioralnej, humanistycznej i in. Integracja różnych podejść pomaga optymalnie dopasować leczenie do indywidualnych potrzeb i trudności Pacjenta. Ten rodzaj psychoterapii wymaga od psychoterapeuty nabycia bardzo rozległej wiedzy psychologicznej, jak również szczególnych umiejętności interpersonalnych, pozwalających właściwe rozczytywać przeżycia i problemy Pacjentów.
Psychoterapeuta integracyjny pracuje czasem w jednym nurcie wiodącym, np. psychodynamicznym, uzupełniając pracę w głównym podejściu o techniki z pozostałych nurtów. Innym razem terapia integracyjna polega na korzystaniu z wielu różnych metod zaczerpniętych z kilku nurtów – po to, by zindywidualizować proces psychoterapii, dobrać techniki do konkretnego Pacjenta, jak najskuteczniej mu pomóc.
Z uwagi na różnorodność metod pomocy psychoterapia integracyjna ma zastosowanie do praktycznie każdego problemu. Sesje z psychoterapeutą pracującym integracyjnie są wartościowe dla osób, które mają trudności w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru nurtu terapeutycznego. Za pomocne leczenie w tym nurcie psychoterapii uznają także osoby, które chcą jednocześnie pracować nad złagodzeniem doświadczanych objawów psychicznych, jak i rozumieniem ich przyczyn.
W Mazowieckiej Klinice Psychoterapii i Psychiatrii w Radomiu możliwe jest skorzystanie z tej formy leczenia u 2 specjalistów: psychoterapeuty Beaty Nowak oraz psychoterapeuty Katarzyny Łukasik – Falkowskiej.