Psychoterapia Rodzin

Psychoterapia rodzin

Psychoterapia rodzin to cykl spotkań, w trakcie których psychoterapeuta pracuje zarówno z rodzicami, jak i dzieckiem/dziećmi. 

Terapia rodzinna opiera się na założeniu, że rodzina stanowi system, czyli zespół osób, które, choć różnią się między sobą, tworzą całość. Każdy członek systemu wpływa swoim zachowaniem na pozostałych.

 Podczas terapii rodzin nie szuka się „winnego lub winnych”, a raczej skupia się na odnalezieniu drogi do porozumienia, wzajemnej akceptacji i  większej swobody w wyrażaniu potrzeb innym członkom rodziny.

Jedno z założeń terapii rodzinnej dotyczy obserwacji, że zazwyczaj wszyscy w rodzinie  (zwykle nieświadomie)  dążą poprzez swoje zachowanie do tego, żeby podtrzymać stan wyjściowy. Rodzina  broni się przed zmianami, nawet gdy jej aktualna sytuacja jest bardzo niekorzystna.

Kolejne założenie dotyczy tego, że trudności psychiczne jednego członka rodziny są odzwierciedleniem problemów, z jakimi zmaga się cały system rodzinny. Dlatego terapia jest zalecana również w sytuacji, gdy tylko jedna osoba w rodzinie choruje.

W trakcie terapii  członkowie rodziny dowiadują się, jak pozostali postrzegają problem oraz wraz z terapeutą zastanawiają się, jak ich własne zachowanie wpływa na innych. Uświadamiają sobie, kto jaką rolę pełni w rodzinie i jakie mechanizmy prowadzą do powstawania i trwania nieporozumień. I wreszcie uczą się modyfikowania/korygowania ról i mechanizmów tak, by móc być dla siebie wsparciem, ale też zachować własną autonomię.


Celem takiej psychoterapii jest m.in.:

– odbudowa więzi rodzinnych,

– poprawa wzajemnej komunikacji,

– pomoc na rzecz harmonijnego rozwoju dzieci,

– szukanie przyczyn i rozwiązań konfliktów w obrębie systemu rodzinnego (np. między rodzicem a dzieckiem, między rodzeństwem itp.),

– wsparcie w przepracowaniu trudności wychowawczych,

– poszukiwanie sposobów stabilizacji sytuacji rodzinnej w przypadku choroby/zaburzeń psychicznych członka rodziny lub wydarzenia kryzysowego w rodzinie,

– przyjrzenie się kwestii podziału ról i obowiązków w rodzinie,

– pomoc w sytuacji, gdy rodzina nie radzi sobie z przejściem do kolejnego etapu rozwojowego (np. pójście dziecka do szkoły, pojawienie się rodzeństwa).


W Mazowieckiej Klinice Psychoterapii i Psychiatrii w Radomiu oferujemy możliwość podjęcia systemowej psychoterapii rodzin lub skorzystania z psychoterapii integracyjnej, która poza podejściem systemowym „zapożycza” techniki ze szkoły psychodynamicznej i poznawczo – behawioralnej.

Close Menu